Volta ao Alentejo 2024
From CycloLusitano
(Difference between revisions)
Line 13: | Line 13: | ||
9. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 30 | 9. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 30 | ||
10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 | 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 | ||
− | 11 | + | 11. Pawel Szostka (Pol) Lubelskie Perla Polski + 32 |
− | 12. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 | + | 12. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 |
− | 13 | + | 13. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling + 34 |
− | 14 | + | 14. Helder Gonçalves (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 34 |
− | 15. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car | + | 15. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 34 |
− | 16 | + | 16. Luís Fernandes (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 37 |
17. Robin Donze (Suí) Switzerland + 37 | 17. Robin Donze (Suí) Switzerland + 37 | ||
− | 18 TRUEBA Alvaro AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 37 | + | 18 TRUEBA Alvaro (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 37 |
19. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 44 | 19. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 44 | ||
− | 20 GARCIA SORIANO Jose Maria Illes Balears Arabay Cycling + 48 | + | 20 GARCIA SORIANO Jose Maria (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 48 |
21. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 48 | 21. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 48 | ||
− | 22 ANTUNES Tiago Efapel Cycling + 56 | + | 22 ANTUNES Tiago (Por) Efapel Cycling + 56 |
− | 23 BALMER Alexandre Switzerland + 01:00 | + | 23 BALMER Alexandre (Suí) Switzerland + 01:00 |
24. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 01:04 | 24. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 01:04 | ||
− | 25 TIVANI Nicolas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:08 | + | 25 TIVANI Nicolas (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:08 |
− | 26 NYCH Artem Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01:08 | + | 26 NYCH Artem (Rus) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01:08 |
− | 27 CARVALHO Rui Kelly-Simoldes-UDO + 01:27 | + | 27 CARVALHO Rui (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 01:27 |
28 SCALA JR Hugo Project Echelon Racing + 01:43 | 28 SCALA JR Hugo Project Echelon Racing + 01:43 | ||
− | 29 GRIGOREV Aleksandr Efapel Cycling + 01:44 | + | 29 GRIGOREV Aleksandr (Rus) Efapel Cycling + 01:44 |
− | 30 LOPEZ Joseba Caja Rural-Seguros RGA + 02:00 | + | 30 LOPEZ Joseba (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 02:00 |
31. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:13 | 31. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:13 | ||
− | 32 DOMÍNGUEZ David Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:13 | + | 32 DOMÍNGUEZ David (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:13 |
33. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 02:24 JENNI Luca Switzerland | 33. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 02:24 JENNI Luca Switzerland | ||
34. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:32 | 34. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:32 | ||
Line 40: | Line 40: | ||
36. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:57 | 36. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:57 | ||
37 VOLLMER Andrew Illes Balears Arabay Cycling + 03:02 | 37 VOLLMER Andrew Illes Balears Arabay Cycling + 03:02 | ||
− | 38 SILVA Pedro ABTF Betão - Feirense + 03:09 | + | 38 SILVA Pedro (Por) ABTF Betão - Feirense + 03:09 |
39. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:35 | 39. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:35 | ||
− | 40 PINHEIRO Ivo ABTF Betão - Feirense + 05:35 | + | 40 PINHEIRO Ivo (Por) ABTF Betão - Feirense + 05:35 |
41. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland + 05:59 | 41. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland + 05:59 | ||
42. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 06:07 | 42. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 06:07 | ||
43. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing + 06:22 | 43. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing + 06:22 | ||
− | 44 BARBOSA Diogo AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 06:32 | + | 44 BARBOSA Diogo (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 06:32 |
− | 45 GARCIA Sergio Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 06:34 | + | 45 GARCIA Sergio (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 06:34 |
− | 46 CURTO PELLICER Edgar Illes Balears Arabay Cycling + 08:10 | + | 46 CURTO PELLICER Edgar (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 08:10 |
− | 47 PINTO Diogo Obidos Cycling Team + 08:16 | + | 47 PINTO Diogo (Por) Obidos Cycling Team + 08:16 |
− | 48 SCHLEGEL Michal Caja Rural-Seguros RGA + 09:57 | + | 48 SCHLEGEL Michal (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 09:57 |
− | 49 MORAIS Francisco Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 10:20 | + | 49 MORAIS Francisco (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 10:20 |
50. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:01 | 50. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:01 | ||
51. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 12:07 | 51. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 12:07 | ||
− | 52 REES Oliver Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:08 | + | 52 REES Oliver (Gbr) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:08 |
− | 53 OYARZUN Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 12:19 | + | 53 OYARZUN Carlos (Chi) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 12:19 |
− | 54 | + | 54. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 12:44 |
55. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling + 13:01 | 55. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling + 13:01 | ||
− | 56 GIERACKI Patryk Lubelskie Perla Polski + 14:20 | + | 56 GIERACKI Patryk (Pol) Lubelskie Perla Polski + 14:20 |
− | 57 SOMMER Jan Switzerland + 14:27 | + | 57 SOMMER Jan (Suí) Switzerland + 14:27 |
− | 58 JOHANSEN Julius Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:30 | + | 58 JOHANSEN Julius (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:30 |
− | 59 CARVALHO André Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:33 | + | 59 CARVALHO André (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:33 |
60. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 15:00 | 60. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 15:00 | ||
− | 61 SCHMITZ Campo Team Storck-Metropol Cycling + 15:02 | + | 61 SCHMITZ Campo (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 15:02 |
− | 62 MILLER Barry CCL Matdiver + 15:09 | + | 62 MILLER Barry (Usa) CCL Matdiver + 15:09 |
− | 63 GILABERT Arnau Illes Balears Arabay Cycling + 15:37 | + | 63 GILABERT Arnau (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 15:37 |
− | 64 MARTIN MUÑOZ Jose Maria CCL Matdiver + 15:44 | + | 64 MARTIN MUÑOZ Jose Maria (Esp) CCL Matdiver + 15:44 |
− | 65 CHACON Franklin CCL Matdiver + 15:46 | + | 65 CHACON Franklin (Ven) CCL Matdiver + 15:46 |
− | 66 BREGNHØJ Mathias Sabgal-Anicolor Cycling Team + 15:50 | + | 66 BREGNHØJ Mathias (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 15:50 |
− | 67 CAMPOS Francisco AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 16:22 | + | 67 CAMPOS Francisco (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 16:22 |
− | 68 BICKMORE Cade Project Echelon Racing + 16:56 | + | 68 BICKMORE Cade (Usa) Project Echelon Racing + 16:56 |
− | 69 FERNANDES Venceslau AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:01 | + | 69 FERNANDES Venceslau (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:01 |
− | 70 SALGUEIRO Miguel AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:09 | + | 70 SALGUEIRO Miguel (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:09 |
− | 71 SÁNCHEZ Ángel Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 19:41 | + | 71 SÁNCHEZ Ángel (Esp) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 19:41 |
− | 72 MÄRKL Max Team Storck-Metropol Cycling + 20:55 | + | 72 MÄRKL Max (Usa) Team Storck-Metropol Cycling + 20:55 |
− | 73 ARIÑO BOLINCHES Gonzalo Illes Balears Arabay Cycling + 21:14 | + | 73 ARIÑO BOLINCHES Gonzalo (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 21:14 |
− | 74 GONCALVES Gaspar Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 22:01 | + | 74 GONCALVES Gaspar (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 22:01 |
75. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 22:13 | 75. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 22:13 | ||
− | 76 MACEDO João Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:13 | + | 76 MACEDO João (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:13 |
− | 77 MARTINS João Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:32 | + | 77 MARTINS João (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:32 |
− | 78 CAIXAS Rodrigo Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:38 | + | 78 CAIXAS Rodrigo (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:38 |
− | 79 ROTA RUS Raul Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:38 | + | 79 ROTA RUS Raul (Esp) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:38 |
− | 80 VALLS ALEMANY Miquel CCL Matdiver + 23:12 | + | 80 VALLS ALEMANY Miquel (Esp) CCL Matdiver + 23:12 |
− | 81 BENNASSAR Joan Martí CCL Matdiver + 23:18 | + | 81 BENNASSAR Joan Martí (Esp) CCL Matdiver + 23:18 |
− | 82 ANDRÉ Andrey Kelly-Simoldes-UDO + 23:32 | + | 82 ANDRÉ Andrey (Bra) Kelly-Simoldes-UDO + 23:32 |
− | 83 BARTA Tomas Caja Rural-Seguros RGA + 23:34 | + | 83 BARTA Tomas (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 23:34 |
− | 84 OLIVEIRA João Nuno Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 23:38 | + | 84 OLIVEIRA João Nuno (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 23:38 |
− | 85 MERSEBURG Dominik Team Storck-Metropol Cycling + 23:40 | + | 85 MERSEBURG Dominik (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 23:40 |
− | 86 MARTINGIL Cesar Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 24:05 | + | 86 MARTINGIL Cesar (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 24:05 |
− | 87 GINÉS QUILEZ Sergio Portos Windmob + 24:32 | + | 87 GINÉS QUILEZ Sergio (Esp) Portos Windmob + 24:32 |
− | 88 DIAS Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:14 | + | 88 DIAS Daniel (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:14 |
89. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 25:15 | 89. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 25:15 | ||
− | 90 BECERRA Juan Nicolás Portos Windmob + 27:05 | + | 90 BECERRA Juan Nicolás (Col) Portos Windmob + 27:05 |
− | 91 MUSIALIK Jakub Lubelskie Perla Polski + 27:06 | + | 91 MUSIALIK Jakub (Pol) Lubelskie Perla Polski + 27:06 |
− | 92 RIBEIRO André Kelly-Simoldes-UDO + 27:09 | + | 92 RIBEIRO André (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 27:09 |
− | 93 EULALIO Afonso ABTF Betão - Feirense + 27:51 | + | 93 EULALIO Afonso (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:51 |
− | 94 OLIVEIRA Fabio ABTF Betão - Feirense + 27:53 | + | 94 OLIVEIRA Fabio (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:53 |
− | 95 CRAINE Ethan Project Echelon Racing + 28:07 | + | 95 CRAINE Ethan (Nzl) Project Echelon Racing + 28:07 |
− | 96 SZULIK Mikolaj Lubelskie Perla Polski + 28:21 | + | 96 SZULIK Mikolaj (Pol) Lubelskie Perla Polski + 28:21 |
− | 97 JANSSEN Christoph Switzerland + 29:45 | + | 97 JANSSEN Christoph (Suí) Switzerland + 29:45 |
− | 98 CARVALHO Antonio ABTF Betão - Feirense + 30:25 | + | 98 CARVALHO Antonio (Por) ABTF Betão - Feirense + 30:25 |
− | 99 CARVALHO Goncalo Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 31:39 | + | 99 CARVALHO Goncalo (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 31:39 |
− | 100 KRYUCHKOV Mark Obidos Cycling Team + 32:15 | + | 100 KRYUCHKOV Mark (Rus) Obidos Cycling Team + 32:15 |
− | 101 LANGE Colby Project Echelon Racing + 32:58 | + | 101 LANGE Colby (Usa) Project Echelon Racing + 32:58 |
− | 102 DIAS Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 33:40 | + | 102 DIAS Jose (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 33:40 |
− | 103 CARDENAS Juan David Portos Windmob + 34:46 | + | 103 CARDENAS Juan David (Col) Portos Windmob + 34:46 |
− | 104 GREGG Zach Project Echelon Racing + 44:39 | + | 104 GREGG Zach (Usa) Project Echelon Racing + 44:39 |
− | 105 PEREIRA Francisco ABTF Betão - Feirense + 45:53 | + | 105 PEREIRA Francisco (Por) ABTF Betão - Feirense + 45:53 |
</pre> | </pre> | ||
---- | ---- | ||
− | |||
== Etapas == | == Etapas == | ||
<pre> | <pre> |
Revision as of 18:13, 24 March 2024
Contents |
Classificação Geral
1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 20:22:56 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 04 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 06 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 15 6. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 7. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 29 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 29 9. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 30 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 11. Pawel Szostka (Pol) Lubelskie Perla Polski + 32 12. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 13. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling + 34 14. Helder Gonçalves (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 34 15. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 34 16. Luís Fernandes (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 37 17. Robin Donze (Suí) Switzerland + 37 18 TRUEBA Alvaro (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 37 19. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 44 20 GARCIA SORIANO Jose Maria (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 48 21. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 48 22 ANTUNES Tiago (Por) Efapel Cycling + 56 23 BALMER Alexandre (Suí) Switzerland + 01:00 24. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 01:04 25 TIVANI Nicolas (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:08 26 NYCH Artem (Rus) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01:08 27 CARVALHO Rui (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 01:27 28 SCALA JR Hugo Project Echelon Racing + 01:43 29 GRIGOREV Aleksandr (Rus) Efapel Cycling + 01:44 30 LOPEZ Joseba (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 02:00 31. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:13 32 DOMÍNGUEZ David (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:13 33. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 02:24 JENNI Luca Switzerland 34. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:32 35. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:56 36. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:57 37 VOLLMER Andrew Illes Balears Arabay Cycling + 03:02 38 SILVA Pedro (Por) ABTF Betão - Feirense + 03:09 39. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:35 40 PINHEIRO Ivo (Por) ABTF Betão - Feirense + 05:35 41. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland + 05:59 42. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 06:07 43. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing + 06:22 44 BARBOSA Diogo (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 06:32 45 GARCIA Sergio (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 06:34 46 CURTO PELLICER Edgar (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 08:10 47 PINTO Diogo (Por) Obidos Cycling Team + 08:16 48 SCHLEGEL Michal (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 09:57 49 MORAIS Francisco (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 10:20 50. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:01 51. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 12:07 52 REES Oliver (Gbr) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:08 53 OYARZUN Carlos (Chi) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 12:19 54. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 12:44 55. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling + 13:01 56 GIERACKI Patryk (Pol) Lubelskie Perla Polski + 14:20 57 SOMMER Jan (Suí) Switzerland + 14:27 58 JOHANSEN Julius (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:30 59 CARVALHO André (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:33 60. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 15:00 61 SCHMITZ Campo (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 15:02 62 MILLER Barry (Usa) CCL Matdiver + 15:09 63 GILABERT Arnau (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 15:37 64 MARTIN MUÑOZ Jose Maria (Esp) CCL Matdiver + 15:44 65 CHACON Franklin (Ven) CCL Matdiver + 15:46 66 BREGNHØJ Mathias (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 15:50 67 CAMPOS Francisco (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 16:22 68 BICKMORE Cade (Usa) Project Echelon Racing + 16:56 69 FERNANDES Venceslau (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:01 70 SALGUEIRO Miguel (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:09 71 SÁNCHEZ Ángel (Esp) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 19:41 72 MÄRKL Max (Usa) Team Storck-Metropol Cycling + 20:55 73 ARIÑO BOLINCHES Gonzalo (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 21:14 74 GONCALVES Gaspar (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 22:01 75. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 22:13 76 MACEDO João (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:13 77 MARTINS João (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:32 78 CAIXAS Rodrigo (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:38 79 ROTA RUS Raul (Esp) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:38 80 VALLS ALEMANY Miquel (Esp) CCL Matdiver + 23:12 81 BENNASSAR Joan Martí (Esp) CCL Matdiver + 23:18 82 ANDRÉ Andrey (Bra) Kelly-Simoldes-UDO + 23:32 83 BARTA Tomas (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 23:34 84 OLIVEIRA João Nuno (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 23:38 85 MERSEBURG Dominik (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 23:40 86 MARTINGIL Cesar (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 24:05 87 GINÉS QUILEZ Sergio (Esp) Portos Windmob + 24:32 88 DIAS Daniel (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:14 89. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 25:15 90 BECERRA Juan Nicolás (Col) Portos Windmob + 27:05 91 MUSIALIK Jakub (Pol) Lubelskie Perla Polski + 27:06 92 RIBEIRO André (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 27:09 93 EULALIO Afonso (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:51 94 OLIVEIRA Fabio (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:53 95 CRAINE Ethan (Nzl) Project Echelon Racing + 28:07 96 SZULIK Mikolaj (Pol) Lubelskie Perla Polski + 28:21 97 JANSSEN Christoph (Suí) Switzerland + 29:45 98 CARVALHO Antonio (Por) ABTF Betão - Feirense + 30:25 99 CARVALHO Goncalo (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 31:39 100 KRYUCHKOV Mark (Rus) Obidos Cycling Team + 32:15 101 LANGE Colby (Usa) Project Echelon Racing + 32:58 102 DIAS Jose (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 33:40 103 CARDENAS Juan David (Col) Portos Windmob + 34:46 104 GREGG Zach (Usa) Project Echelon Racing + 44:39 105 PEREIRA Francisco (Por) ABTF Betão - Feirense + 45:53
Etapas
1ª etapa: Castro Verde › Beja, 167.8 km 1. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA 3:56:27 2. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 02 3. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 02 4. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 02 5. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 02 6. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 02 7. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 02 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 02 9. Hugo Scala Jr. (Usa) Project Echelon Racing + 02 10. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02 2ª etapa: Vidigueira › Grândola, 180.9 km 1. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 4:19:08 2. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 00 3. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 00 4. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 00 5. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 6. Francisco Campos (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 00 7. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 00 8. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 00 9. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 00 10. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 00 3ª etapa: Mourão › Reguengos de Monsaraz, 168.4 km 1. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA 4:09:16 2. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 00 3. Cade Bickmore (Usa) Project Echelon Racing + 00 4. Tomas Barta (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 00 5. Nicolas Tivani (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00 6. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 00 7. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 00 8. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 00 9. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 10. Hugo Scala Jr. (Usa) Project Echelon Racing + 00 4ª etapa: Monforte › Castelo de Vide, 147.7 kn 1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 3:42:46 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 00 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 03 5. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 05 6. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 18 7. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 19 8. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 9. Fábio Costa (Por) ABTF Betão - Feirense + 19 10. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 19 5ª etapa: Nisa › Évora, 187.9 km 1. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA 4:15:27 2. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 01 3. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01 4. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 01 5. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 01 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 04 7. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 04 8. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 04 9. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 07 10. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 07
Outras Classificações
Pontos
1. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA 78 Pts 2. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing 56 3. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA 45 4. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 37 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA 35 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 33 7. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista 30 8. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 25 9. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 20 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 17
Montanha
1. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO 23 Pts 2. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling 22 3. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland 10 4. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense 9 5. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car 8 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 7 7. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 7 8. Abner González (Prc) Efapel Cycling 5 9. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 5 10. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing 5
Juventude
1. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 20:23:28 2. Robin Donze (Suí) Switzerland + 05 3. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 16 4. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 32 5. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 01:52 6. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:00 7. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:24 8. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:25 9. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:03 10. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 05:35
Equipas
1. Efapel Cycling 61:10:09 2. Caja Rural-Seguros RGA + 03 3. AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 4. Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 21 5. Switzerland + 27 6. Illes Balears Arabay Cycling + 33 7. Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:36 8. Project Echelon Racing + 05:09 9. ABTF Betão - Feirense + 05:35 10. Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07:53 11. Team Storck-Metropol Cycling + 11:44 12. Kelly-Simoldes-UDO + 12:18 13. Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:29 14. Lubelskie Perla Polski + 18:34 15. CCL Matdiver + 28:28 16. Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 34:04 17. Portos Windmob + 1:24:42