GP Abimota 2022
From CycloLusitano
(Difference between revisions)
(→Equipas) |
|||
(One intermediate revision by one user not shown) | |||
Line 61: | Line 61: | ||
58. António Brites (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 16:40 | 58. António Brites (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 16:40 | ||
59. André Rodrigues (Por) Santa Maria da Feira + 19:52 | 59. André Rodrigues (Por) Santa Maria da Feira + 19:52 | ||
− | 60. André Silva (Por) Almodôvar-Delta | + | 60. André Silva (Por) Almodôvar-Delta Cafés + 19:52 |
61. Pedro Crispim (Por) Fortunna-Maia + 19:52 | 61. Pedro Crispim (Por) Fortunna-Maia + 19:52 | ||
− | 62. Davidson Ovidor (Bra) Almodôvar-Delta | + | 62. Davidson Ovidor (Bra) Almodôvar-Delta Cafés + 19:52 |
63. Yesid Camilo Misas Yesid (Col) JV Perfis Windmob + 19:52 | 63. Yesid Camilo Misas Yesid (Col) JV Perfis Windmob + 19:52 | ||
64. Rui Silva (Por) Porminho Team U23 + 19:52 | 64. Rui Silva (Por) Porminho Team U23 + 19:52 | ||
65. Micael Isidoro (Por) ABTF Betão-Feirense + 19:52 | 65. Micael Isidoro (Por) ABTF Betão-Feirense + 19:52 | ||
− | 66. Nahuel | + | 66. Nahuel D'Áquila (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 19:52 |
67. Francisco Moreira (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 19:52 | 67. Francisco Moreira (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 19:52 | ||
68. Daniel Dias (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 20:02 | 68. Daniel Dias (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 20:02 | ||
Line 83: | Line 83: | ||
80. Diogo Saleiro (Por) ACDC Trofa + 29:07 | 80. Diogo Saleiro (Por) ACDC Trofa + 29:07 | ||
81. Alejandro Gomez (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 29:07 | 81. Alejandro Gomez (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 29:07 | ||
− | 82. André Santos (Por) Almodôvar-Delta | + | 82. André Santos (Por) Almodôvar-Delta Cafés + 29:07 |
83. Valter Pereira (Por) Atum General-Tavira + 29:07 | 83. Valter Pereira (Por) Atum General-Tavira + 29:07 | ||
84. António Cunha (Por) Santa Maria da Feira + 29:41 | 84. António Cunha (Por) Santa Maria da Feira + 29:41 | ||
− | 85. Carlos Rodrigues (Por) Almodôvar-Delta | + | 85. Carlos Rodrigues (Por) Almodôvar-Delta Cafés + 29:41 |
− | 86. Tomás Bauwens (Por) Almodôvar-Delta | + | 86. Tomás Bauwens (Por) Almodôvar-Delta Cafés + 29:41 |
87. Tiago Leal (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 29:54 | 87. Tiago Leal (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 29:54 | ||
88. Miguel Angel Molina (Esp) Previley-Coforma + 31:07 | 88. Miguel Angel Molina (Esp) Previley-Coforma + 31:07 |
Latest revision as of 16:33, 5 September 2022
Contents |
[edit] Classificação Geral
1. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 8:43:51 2. Hugo Nunes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 4 3. Rafael Silva (Por) Efapel Cycling + 8 4. Gonçalo Amado (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10 5. César Fonte (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 14 6. José Gonçalves (Por) W52-FC Porto + 14 7. Luís Fernandes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 14 8. Carlos Oyarzun (Chi) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 14 9. Venceslau Fernandes (Por) ABTF Betão-Feirense + 14 10. António Ferreira (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 14 11. José Sousa (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 14 12. João Benta (Por) Efapel Cycling + 14 13. Tiago Machado (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 14 14. João Medeiros (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 14 15. António Barbio (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 14 16. Cristobal Ramirez (Chi) Previley-Coforma + 19 17. David Livramento (Por) Atum General-Tavira + 22 18. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 24 19. Gonçalo Carvalho (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 57 20. Francisco Guerreiro (Por) Efapel Cycling + 3:04 21. João Matias (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 3:12 22. Miguel Salgueiro (Por) Atum General-Tavira + 3:12 23. Samuel Blanco (Esp) Atum General-Tavira + 3:12 24. Steven Bayona (Col) Previley-Coforma + 3:12 25. Elkin Malaver (Col) Previley-Coforma + 3:12 26. Alberto Gallego (Esp) Radio Popular-Paredes-Boavista + 3:12 27. Ruben Simão (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 3:33 28. Mauricio Moreira (Uru) Glassdrive-Q8-Anicolor + 3:55 29. Afonso Eulálio (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 5:20 30. Ivo Pinheiro (Por) ABTF Betão-Feirense + 5:31 31. João Rodrigues (Por) W52-FC Porto + 6:35 32. Amaro Antunes (Por) W52-FC Porto + 6:35 33. Mario Fernandez (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 6:35 34. Alexandre Montez (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 6:53 35. Juan Guillermo Jaramillo (Col) JV Perfis Windmob + 8:50 36. Ismael Velazquez (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 8:50 37. Jorge Magalhães (Por) W52-FC Porto + 8:52 38. Daniel Freitas (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 8:57 39. Vicente Garcia de Mateos (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 9:03 40. César Martingil (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 9:03 41. Pedro Andrade (Por) Efapel Cycling + 9:03 42. Alejandro Bayan (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 9:18 43. Márcio Barbosa (Por) ABTF Betão-Feirense + 9:22 44. Javier Moreno (Esp) Glassdrive-Q8-Anicolor + 9:33 45. Joni Brandão (Por) W52-FC Porto + 9:33 46. Angel Sanchez (Esp) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 9:55 47. Diogo Silva (Por) JV Perfis Windmob + 12:40 48. André Cardoso (Por) ABTF Betão-Feirense + 14:12 49. Nuno Meireles (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 15:41 50. Chris Jooste (Áfs) JV Perfis Windmob + 16:23 51. Ricardo Mestre (Por) W52-FC Porto + 16:24 52. Gonçalo Leaça (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 18:05 53. Aleksandr Grigoriev (Rus) Atum General-Tavira + 18:29 54. Marco Marques (Por) ACDC Trofa + 18:44 55. Jesus Del Pino (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 18:50 56. Pedro Pinto (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 18:56 57. Duarte Mixão (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 19:52 58. António Brites (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 16:40 59. André Rodrigues (Por) Santa Maria da Feira + 19:52 60. André Silva (Por) Almodôvar-Delta Cafés + 19:52 61. Pedro Crispim (Por) Fortunna-Maia + 19:52 62. Davidson Ovidor (Bra) Almodôvar-Delta Cafés + 19:52 63. Yesid Camilo Misas Yesid (Col) JV Perfis Windmob + 19:52 64. Rui Silva (Por) Porminho Team U23 + 19:52 65. Micael Isidoro (Por) ABTF Betão-Feirense + 19:52 66. Nahuel D'Áquila (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 19:52 67. Francisco Moreira (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 19:52 68. Daniel Dias (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 20:02 69. João Oliveira (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 24:13 70. Marcos lobo da Costa (Bra) ACDC Trofa + 24:16 71. João Rocha (Por) Porminho Team U23 + 24:19 72. Diogo Gonçalves (Por) Santa Maria da Feira + 26:43 73. Diogo Almeida (Por) Porminho Team U23 + 26:43 74. Sérgio Magalhães (Por) Santa Maria da Feira + 26:43 75. Samuel Caldeira (Por) W52-FC Porto + 26:43 76. Fábio Oliveira (Por) ABTF Betão-Feirense + 26:43 77. Miguel Correia (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 26:43 78. Fábio Fernandes (Por) Efapel Cycling + 27:26 79. Renan Quadri (Bra) ACDC Trofa + 28:37 80. Diogo Saleiro (Por) ACDC Trofa + 29:07 81. Alejandro Gomez (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 29:07 82. André Santos (Por) Almodôvar-Delta Cafés + 29:07 83. Valter Pereira (Por) Atum General-Tavira + 29:07 84. António Cunha (Por) Santa Maria da Feira + 29:41 85. Carlos Rodrigues (Por) Almodôvar-Delta Cafés + 29:41 86. Tomás Bauwens (Por) Almodôvar-Delta Cafés + 29:41 87. Tiago Leal (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 29:54 88. Miguel Angel Molina (Esp) Previley-Coforma + 31:07 89. Eder Izcara (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 33:31 90. Roberto Cardoso (Por) Fortunna-Maia + 34:10 91. Mickael Silva (Bra) JV Perfis Windmob + 35:40 92. Bernardo Jorge (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 36:05 93. André Evangelista (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 36:32 94. Henrique Silva (Por) Porminho Team U23 + 36:32 95. Rodrigo Silva (Por) Porminho Team U23 + 36:32 96. Rui Emanuel Rodrigues (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 36:32 97. Alexandre Alves (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 36:32 98. Diogo Narciso (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 36:38 99. Tiago Vale Ferreira (Por) JV Perfis Windmob + 36:40 100. Francisco Campos (Por) Efapel Cycling + 36:40 101. Diogo Costa (Por) Fortunna-Maia + 36:45 102. Raul Ribeiro (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 36:47 103. João Macedo (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 37:32 104. Antonio Barbero Martinez (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 38:43 105. Francisco Morais (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 38:43 106. Gaspar Gonçalves (Por) Efapel Cycling + 38:52 107. Sérgio Saleiro (Por) ACDC Trofa + 38:56 108. Gabriel Escudero (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 38:56 109. Gonçalo Beato (Por) Fortunna-Maia + 38:56 110. Gonçalo Martins (Por) Fortunna-Maia + 38:56 111. Igor Molina (Bra) Previley-Coforma + 41:11 112. Javier Fernandez Rodriguez (Esp) Previley-Coforma + 46:36 113. Alexandre Moreira (Por) ACDC Trofa + 46:36
[edit] Etapas
Etapa 1: Marrazes > Vouzela, 184.9 km 1. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 4:34'00" 2. Daniel Freitas (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista m.t. 3. Gonçalo Amado (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados m.t. 4. Hugo Nunes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista m.t. 5. João Matias (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados m.t. 6. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor m.t. 7. Miguel Salgueiro (Por) Atum General-Tavira m.t. 8. César Fonte (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense m.t. 9. Rafael Silva (Por) Efapel Cycling m.t. 10. Vicente Garcia de Mateos (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho m.t. Etapa 2: Anadia > Águeda, 173.9 km 1. Hugo Nunes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 4:10'05" 2. Rafael Silva (Por) Efapel Cycling m.t. 3. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor m.t. 4. Gonçalo Amado (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados m.t. 5. José Sousa (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense m.t. 6. José Gonçalves (Por) W52-FC Porto m.t. 7. César Fonte (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense m.t. 8. António Ferreira (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense m.t. 9. Luís Fernandes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista m.t. 10. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor m.t.
[edit] Outras classificações
[edit] Pontos
1. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 41 Pts 2. Hugo Nunes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 39 3. Gonçalo Amado (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 30 4. Rafael Silva (Por) Efapel Cycling 27 5. Daniel Freitas (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 20 6. César Fonte (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 17 7. José Gonçalves (Por) W52-FC Porto 15 8. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 13 9. José Sousa (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 12 10. João Matias (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 12
[edit] Montanha
1. Alberto Gallego (Esp) Radio Popular-Paredes-Boavista 12 2. André Cardoso (Por) ABTF Betão-Feirense 12 3. Luís Fernandes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 10 4. Afonso Eulálio (Por) Glassdrive-Q8-nicolor 10 5. David Livramento (Por) Atum General-Tavira 8 6. Samuel Blanco (Esp) Atum General-Tavira 8 7. José Gonçalves (Por) W52-FC Porto 6 8. Venceslau Fernandes (Por) ABTF Betão-Feirense 4 9. Angel Sanchez (Esp) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 4 10. Gaspar Gonçalves (Por) Efapel Cycling 4
[edit] Juventude
1. Steven Bayona (Col) Previley-Coforma 8:47:03 2. Mario Fernandez (Esp) Globaliai-Zamora Enamora + 3:23 3. Alexandre Montez (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 3:41 4. Duarte Mixão (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 16:40 5. António Brites (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 16:40 6. Pedro Crispim (Por) Fortunna-Maia + 16:40 7. João Oliveira (Por) Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 21:01 8. Sérgio Magalhães (Por) Santa Maria da Feira + 23:31 9. Fábio Fernandes (Por) Efapel Cycling + 24:14 10. Diogo Saleiro (Por) ACDC Trofa + 25:55
[edit] Metas Volantes
1. Francisco Morais (Por) Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 21 Pts 2. Francisco Guerreiro (Por) Efapel Cycling 13 3. Gaspar Gonçalves (Por) Efapel Cycling 6 4. Daniel Dias (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 3 5. André Cardoso (Por) ABTF Betão-Feirense 2
[edit] Metas Autarquias
1. César Martingil (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 5 Pts 2. Daniel Dias (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 5 3. César Fonte (Por) Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 3 4. Raul Ribeiro (Por) L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car 3 5. Miguel Salgueiro (Por) Atum General-Tavira 1 6. Fábio Oliveira (Por) ABTF Betão-Feirense 1
[edit] Equipas
1. Radio Popular-Paredes-Boavista 26:12'15" 2. Kelly-Simoldes-UD Oliveirense m.t. 3. Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados m.t. 4. Efapel Cycling + 2'58" 5. Glassdrive-Q8-Anicolor + 3'41" 6. Previley-Coforma + 6'01" 7. Atum General-Tavira + 6'04" 8. ABTF Betão-Feirense + 8'34" 9. L.A. Alumínios-Credibom-Marcos Car + 9'37" 10. W52-FC Porto + 12'42" 11. Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 17'25" 12. Globaliai-Zamora Enamora + 24'01" 13. JV Perfis Windmob + 30'20" 14. Almodôvar-Delta Cafés + 58'54" 15. Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 1:03'15" 16. Santa Maria da Feira + 1:05'45" 17. ACDC Trofa + 1:06'31" 18. Porminho Team U23 + 1:10'12" 19. Fortunna-Maia + 1:30'01"