Volta ao Alentejo 2024
From CycloLusitano
(Difference between revisions)
(3 intermediate revisions by one user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
− | [[File: .jpg|left|290px]][[File:Volta ao Alentejo 2024.png|right|300px]] | + | [[File:Eduard Prades VA 2024.jpg|left|290px]][[File:Volta ao Alentejo 2024.png|right|300px]] |
[[File:UCI-logo.jpg|28px]] '''Categoria 2.2'''<br> | [[File:UCI-logo.jpg|28px]] '''Categoria 2.2'''<br> | ||
== Classificação Geral == | == Classificação Geral == | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA | + | 1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 20:22:56 |
− | 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista | + | 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 04 |
− | 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling | + | 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 06 |
− | 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense | + | 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 |
− | 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA | + | 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 15 |
− | 6. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing | + | 6. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 |
− | 7. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense | + | 7. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 29 |
− | 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO | + | 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 29 |
− | 9. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team | + | 9. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 30 |
− | 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling | + | 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 |
− | 11. Pawel Szostka (Pol) Lubelskie Perla Polski | + | 11. Pawel Szostka (Pol) Lubelskie Perla Polski + 32 |
− | 12. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling | + | 12. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 |
− | 13. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling | + | 13. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling + 34 |
− | 14. Helder Gonçalves (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista | + | 14. Helder Gonçalves (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 34 |
− | 15. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car | + | 15. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 34 |
− | 16. Luís Fernandes (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car | + | 16. Luís Fernandes (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 37 |
− | 17. Robin Donze (Suí) Switzerland | + | 17. Robin Donze (Suí) Switzerland + 37 |
− | 18 | + | 18. Alvaro Trueba (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 37 |
− | 19. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense | + | 19. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 44 |
− | 20 | + | 20. Jose Maria Soriano (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 48 |
− | 21. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling | + | 21. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 48 |
− | 22 | + | 22. Tiago Antunes (Por) Efapel Cycling + 56 |
− | 23 | + | 23. Alexandre Balmer (Suí) Switzerland + 01:00 |
− | 24. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car | + | 24. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 01:04 |
− | 25 | + | 25. Nicolas Tivani (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:08 |
− | 26 | + | 26. Artem Nych (Rus) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01:08 |
− | 27 | + | 27. Rui Carvalho (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 01:27 |
− | 28 | + | 28. Hugo Scala Jr (Usa) Project Echelon Racing + 01:43 |
− | 29 | + | 29. Aleksandr Grigorev (Rus) Efapel Cycling + 01:44 |
− | 30 | + | 30. Joseba López (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 02:00 |
− | 31. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista | + | 31. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:13 |
− | 32 | + | 32. David Dominguez (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:13 |
− | 33. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver | + | 33. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 02:24 |
− | 34. Dario Lillo (Suí) Switzerland | + | 34. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:32 |
− | 35. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:56 | + | 35. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:56 |
− | 36. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling | + | 36. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:57 |
− | 37 | + | 37. Andrew Vollmer (Usa) Illes Balears Arabay Cycling + 03:02 |
− | 38 | + | 38. Pedro Silva (Por) ABTF Betão - Feirense + 03:09 |
− | 39. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:35 | + | 39. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:35 |
− | 40 | + | 40. Ivo Pinheiro (Por) ABTF Betão - Feirense + 05:35 |
− | 41. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland | + | 41. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland + 05:59 |
− | 42. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling | + | 42. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 06:07 |
− | 43. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing + 06:22 | + | 43. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing + 06:22 |
− | 44 | + | 44. Diogo Barbosa (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 06:32 |
− | 45 | + | 45. Sergio Garcia (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 06:34 |
− | 46 | + | 46. Edgar Curto Pellicer (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 08:10 |
− | 47 | + | 47. Diogo Pinto (Por) Obidos Cycling Team + 08:16 |
− | 48 | + | 48. Michal Schlegel (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 09:57 |
− | 49 | + | 49. Francisco Morais (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 10:20 |
− | 50. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:01 | + | 50. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:01 |
− | 51. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO | + | 51. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 12:07 |
− | 52 | + | 52. Oliver Rees (Gbr) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:08 |
− | 53 | + | 53. Carlos Oyarzun (Chi) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 12:19 |
− | 54. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car | + | 54. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 12:44 |
− | 55. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling | + | 55. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling + 13:01 |
− | 56 | + | 56. Patryk Gieracki (Pol) Lubelskie Perla Polski + 14:20 |
− | 57 | + | 57. Jan Sommer (Suí) Switzerland + 14:27 |
− | 58 | + | 58. Julius Johansen (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:30 |
− | 59 | + | 59. André Carvalho (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:33 |
− | 60. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 15:00 | + | 60. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 15:00 |
− | 61 | + | 61. Campo Schmitz (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 15:02 |
− | 62 | + | 62. Barry Miller (Usa) CCL Matdiver + 15:09 |
− | 63 | + | 63. Arnau Gilabert (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 15:37 |
− | 64 | + | 64. Jose Maria Martin Muñoz (Esp) CCL Matdiver + 15:44 |
− | 65 | + | 65. Franklin Chacon (Ven) CCL Matdiver + 15:46 |
− | 66 | + | 66. Mathias Bregnhøj (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 15:50 |
− | 67 | + | 67. Francisco Campos (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 16:22 |
− | 68 | + | 68. Cade Bickmore (Usa) Project Echelon Racing + 16:56 |
− | 69 | + | 69. Venceslau Fernandes (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:01 |
− | 70 | + | 70. Miguel Salgueiro (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:09 |
− | 71 | + | 71. Sánchez (Esp) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 19:41 |
− | 72 | + | 72. Max Märkl (Usa) Team Storck-Metropol Cycling + 20:55 |
− | 73 | + | 73. Gonzalo Ariño Bolinches (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 21:14 |
− | 74 | + | 74. Gaspar Gonçalves (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 22:01 |
− | 75. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 22:13 | + | 75. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 22:13 |
− | 76 | + | 76. João Macedo (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:13 |
− | 77 | + | 77. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:32 |
− | 78 | + | 78. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:38 |
− | 79 | + | 79. Raul Rota (Esp) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:38 |
− | 80 | + | 80. Miquel Vall Alemany (Esp) CCL Matdiver + 23:12 |
− | 81 | + | 81. Joan Martí Bennassar (Esp) CCL Matdiver + 23:18 |
− | 82 | + | 82. Andrey André (Bra) Kelly-Simoldes-UDO + 23:32 |
− | 83 | + | 83. Tomas Barta (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 23:34 |
− | 84 | + | 84. João Nuno Oliveira (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 23:38 |
− | 85 | + | 85. Dominik Merseburg (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 23:40 |
− | 86 | + | 86. César Martingil (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 24:05 |
− | 87 | + | 87. Sergio Ginés Quilez (Esp) Portos Windmob + 24:32 |
− | 88 | + | 88. Daniel Dias (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:14 |
− | 89. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 25:15 | + | 89. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 25:15 |
− | 90 | + | 90. Juan Nicolás Becerra (Col) Portos Windmob + 27:05 |
− | 91 | + | 91. Jakub Musialik (Pol) Lubelskie Perla Polski + 27:06 |
− | 92 | + | 92. André Ribeiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 27:09 |
− | 93 | + | 93. Afonso Eulálio (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:51 |
− | 94 | + | 94. Fábio Oliveira (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:53 |
− | 95 | + | 95. Ethan Craine (Nzl) Project Echelon Racing + 28:07 |
− | 96 | + | 96. Mikolaj Szulik (Pol) Lubelskie Perla Polski + 28:21 |
− | 97 | + | 97. Christoph Janssen (Suí) Switzerland + 29:45 |
− | 98 | + | 98. António Carvalho (Por) ABTF Betão - Feirense + 30:25 |
− | 99 | + | 99. Gonçalo Carvalho (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 31:39 |
− | 100 | + | 100. Mark Kryuchov (Rus) Obidos Cycling Team + 32:15 |
− | 101 | + | 101. Colby Lange (Usa) Project Echelon Racing + 32:58 |
− | 102 | + | 102. José Dias (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 33:40 |
− | 103 | + | 103. Juan David Cardenas (Col) Portos Windmob + 34:46 |
− | 104 | + | 104. Zach Gregg (Usa) Project Echelon Racing + 44:39 |
− | 105 | + | 105. Francisco Pereira (Por) ABTF Betão - Feirense + 45:53 |
</pre> | </pre> | ||
---- | ---- | ||
+ | |||
== Etapas == | == Etapas == | ||
<pre> | <pre> |
Latest revision as of 17:10, 24 July 2024
Contents |
[edit] Classificação Geral
1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 20:22:56 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 04 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 06 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 15 6. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 7. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 29 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 29 9. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 30 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 11. Pawel Szostka (Pol) Lubelskie Perla Polski + 32 12. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 13. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling + 34 14. Helder Gonçalves (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 34 15. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 34 16. Luís Fernandes (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 37 17. Robin Donze (Suí) Switzerland + 37 18. Alvaro Trueba (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 37 19. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 44 20. Jose Maria Soriano (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 48 21. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 48 22. Tiago Antunes (Por) Efapel Cycling + 56 23. Alexandre Balmer (Suí) Switzerland + 01:00 24. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 01:04 25. Nicolas Tivani (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:08 26. Artem Nych (Rus) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01:08 27. Rui Carvalho (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 01:27 28. Hugo Scala Jr (Usa) Project Echelon Racing + 01:43 29. Aleksandr Grigorev (Rus) Efapel Cycling + 01:44 30. Joseba López (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 02:00 31. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:13 32. David Dominguez (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:13 33. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 02:24 34. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:32 35. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:56 36. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:57 37. Andrew Vollmer (Usa) Illes Balears Arabay Cycling + 03:02 38. Pedro Silva (Por) ABTF Betão - Feirense + 03:09 39. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:35 40. Ivo Pinheiro (Por) ABTF Betão - Feirense + 05:35 41. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland + 05:59 42. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 06:07 43. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing + 06:22 44. Diogo Barbosa (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 06:32 45. Sergio Garcia (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 06:34 46. Edgar Curto Pellicer (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 08:10 47. Diogo Pinto (Por) Obidos Cycling Team + 08:16 48. Michal Schlegel (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 09:57 49. Francisco Morais (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 10:20 50. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:01 51. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 12:07 52. Oliver Rees (Gbr) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:08 53. Carlos Oyarzun (Chi) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 12:19 54. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 12:44 55. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling + 13:01 56. Patryk Gieracki (Pol) Lubelskie Perla Polski + 14:20 57. Jan Sommer (Suí) Switzerland + 14:27 58. Julius Johansen (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:30 59. André Carvalho (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:33 60. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 15:00 61. Campo Schmitz (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 15:02 62. Barry Miller (Usa) CCL Matdiver + 15:09 63. Arnau Gilabert (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 15:37 64. Jose Maria Martin Muñoz (Esp) CCL Matdiver + 15:44 65. Franklin Chacon (Ven) CCL Matdiver + 15:46 66. Mathias Bregnhøj (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 15:50 67. Francisco Campos (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 16:22 68. Cade Bickmore (Usa) Project Echelon Racing + 16:56 69. Venceslau Fernandes (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:01 70. Miguel Salgueiro (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:09 71. Sánchez (Esp) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 19:41 72. Max Märkl (Usa) Team Storck-Metropol Cycling + 20:55 73. Gonzalo Ariño Bolinches (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 21:14 74. Gaspar Gonçalves (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 22:01 75. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 22:13 76. João Macedo (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:13 77. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:32 78. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:38 79. Raul Rota (Esp) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:38 80. Miquel Vall Alemany (Esp) CCL Matdiver + 23:12 81. Joan Martí Bennassar (Esp) CCL Matdiver + 23:18 82. Andrey André (Bra) Kelly-Simoldes-UDO + 23:32 83. Tomas Barta (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 23:34 84. João Nuno Oliveira (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 23:38 85. Dominik Merseburg (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 23:40 86. César Martingil (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 24:05 87. Sergio Ginés Quilez (Esp) Portos Windmob + 24:32 88. Daniel Dias (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:14 89. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 25:15 90. Juan Nicolás Becerra (Col) Portos Windmob + 27:05 91. Jakub Musialik (Pol) Lubelskie Perla Polski + 27:06 92. André Ribeiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 27:09 93. Afonso Eulálio (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:51 94. Fábio Oliveira (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:53 95. Ethan Craine (Nzl) Project Echelon Racing + 28:07 96. Mikolaj Szulik (Pol) Lubelskie Perla Polski + 28:21 97. Christoph Janssen (Suí) Switzerland + 29:45 98. António Carvalho (Por) ABTF Betão - Feirense + 30:25 99. Gonçalo Carvalho (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 31:39 100. Mark Kryuchov (Rus) Obidos Cycling Team + 32:15 101. Colby Lange (Usa) Project Echelon Racing + 32:58 102. José Dias (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 33:40 103. Juan David Cardenas (Col) Portos Windmob + 34:46 104. Zach Gregg (Usa) Project Echelon Racing + 44:39 105. Francisco Pereira (Por) ABTF Betão - Feirense + 45:53
[edit] Etapas
1ª etapa: Castro Verde › Beja, 167.8 km 1. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA 3:56:27 2. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 02 3. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 02 4. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 02 5. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 02 6. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 02 7. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 02 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 02 9. Hugo Scala Jr. (Usa) Project Echelon Racing + 02 10. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02 2ª etapa: Vidigueira › Grândola, 180.9 km 1. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 4:19:08 2. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 00 3. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 00 4. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 00 5. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 6. Francisco Campos (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 00 7. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 00 8. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 00 9. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 00 10. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 00 3ª etapa: Mourão › Reguengos de Monsaraz, 168.4 km 1. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA 4:09:16 2. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 00 3. Cade Bickmore (Usa) Project Echelon Racing + 00 4. Tomas Barta (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 00 5. Nicolas Tivani (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00 6. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 00 7. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 00 8. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 00 9. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 10. Hugo Scala Jr. (Usa) Project Echelon Racing + 00 4ª etapa: Monforte › Castelo de Vide, 147.7 kn 1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 3:42:46 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 00 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 03 5. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 05 6. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 18 7. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 19 8. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 9. Fábio Costa (Por) ABTF Betão - Feirense + 19 10. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 19 5ª etapa: Nisa › Évora, 187.9 km 1. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA 4:15:27 2. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 01 3. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01 4. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 01 5. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 01 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 04 7. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 04 8. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 04 9. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 07 10. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 07
[edit] Outras Classificações
[edit] Pontos
1. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA 78 Pts 2. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing 56 3. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA 45 4. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 37 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA 35 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 33 7. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista 30 8. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 25 9. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 20 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 17
[edit] Montanha
1. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO 23 Pts 2. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling 22 3. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland 10 4. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense 9 5. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car 8 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 7 7. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 7 8. Abner González (Prc) Efapel Cycling 5 9. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 5 10. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing 5
[edit] Juventude
1. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 20:23:28 2. Robin Donze (Suí) Switzerland + 05 3. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 16 4. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 32 5. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 01:52 6. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:00 7. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:24 8. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:25 9. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:03 10. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 05:35
[edit] Equipas
1. Efapel Cycling 61:10:09 2. Caja Rural-Seguros RGA + 03 3. AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 4. Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 21 5. Switzerland + 27 6. Illes Balears Arabay Cycling + 33 7. Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:36 8. Project Echelon Racing + 05:09 9. ABTF Betão - Feirense + 05:35 10. Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07:53 11. Team Storck-Metropol Cycling + 11:44 12. Kelly-Simoldes-UDO + 12:18 13. Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:29 14. Lubelskie Perla Polski + 18:34 15. CCL Matdiver + 28:28 16. Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 34:04 17. Portos Windmob + 1:24:42