Volta ao Alentejo 2024
From CycloLusitano
(Difference between revisions)
(Created page with "290px300px 28px '''Categoria 2.2'''<br> == Classificação Geral == <pre> 1. </pre> ---...") |
|||
(17 intermediate revisions by one user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
− | [[File: .jpg|left|290px]][[File:Volta ao Alentejo 2024. | + | [[File:Eduard Prades VA 2024.jpg|left|290px]][[File:Volta ao Alentejo 2024.png|right|300px]] |
[[File:UCI-logo.jpg|28px]] '''Categoria 2.2'''<br> | [[File:UCI-logo.jpg|28px]] '''Categoria 2.2'''<br> | ||
== Classificação Geral == | == Classificação Geral == | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 20:22:56 |
+ | 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 04 | ||
+ | 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 06 | ||
+ | 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 | ||
+ | 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 15 | ||
+ | 6. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 | ||
+ | 7. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 29 | ||
+ | 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 29 | ||
+ | 9. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 30 | ||
+ | 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 | ||
+ | 11. Pawel Szostka (Pol) Lubelskie Perla Polski + 32 | ||
+ | 12. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 | ||
+ | 13. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling + 34 | ||
+ | 14. Helder Gonçalves (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 34 | ||
+ | 15. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 34 | ||
+ | 16. Luís Fernandes (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 37 | ||
+ | 17. Robin Donze (Suí) Switzerland + 37 | ||
+ | 18. Alvaro Trueba (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 37 | ||
+ | 19. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 44 | ||
+ | 20. Jose Maria Soriano (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 48 | ||
+ | 21. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 48 | ||
+ | 22. Tiago Antunes (Por) Efapel Cycling + 56 | ||
+ | 23. Alexandre Balmer (Suí) Switzerland + 01:00 | ||
+ | 24. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 01:04 | ||
+ | 25. Nicolas Tivani (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:08 | ||
+ | 26. Artem Nych (Rus) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01:08 | ||
+ | 27. Rui Carvalho (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 01:27 | ||
+ | 28. Hugo Scala Jr (Usa) Project Echelon Racing + 01:43 | ||
+ | 29. Aleksandr Grigorev (Rus) Efapel Cycling + 01:44 | ||
+ | 30. Joseba López (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 02:00 | ||
+ | 31. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:13 | ||
+ | 32. David Dominguez (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:13 | ||
+ | 33. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 02:24 | ||
+ | 34. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:32 | ||
+ | 35. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:56 | ||
+ | 36. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:57 | ||
+ | 37. Andrew Vollmer (Usa) Illes Balears Arabay Cycling + 03:02 | ||
+ | 38. Pedro Silva (Por) ABTF Betão - Feirense + 03:09 | ||
+ | 39. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:35 | ||
+ | 40. Ivo Pinheiro (Por) ABTF Betão - Feirense + 05:35 | ||
+ | 41. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland + 05:59 | ||
+ | 42. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 06:07 | ||
+ | 43. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing + 06:22 | ||
+ | 44. Diogo Barbosa (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 06:32 | ||
+ | 45. Sergio Garcia (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 06:34 | ||
+ | 46. Edgar Curto Pellicer (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 08:10 | ||
+ | 47. Diogo Pinto (Por) Obidos Cycling Team + 08:16 | ||
+ | 48. Michal Schlegel (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 09:57 | ||
+ | 49. Francisco Morais (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 10:20 | ||
+ | 50. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:01 | ||
+ | 51. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 12:07 | ||
+ | 52. Oliver Rees (Gbr) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:08 | ||
+ | 53. Carlos Oyarzun (Chi) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 12:19 | ||
+ | 54. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 12:44 | ||
+ | 55. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling + 13:01 | ||
+ | 56. Patryk Gieracki (Pol) Lubelskie Perla Polski + 14:20 | ||
+ | 57. Jan Sommer (Suí) Switzerland + 14:27 | ||
+ | 58. Julius Johansen (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:30 | ||
+ | 59. André Carvalho (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:33 | ||
+ | 60. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 15:00 | ||
+ | 61. Campo Schmitz (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 15:02 | ||
+ | 62. Barry Miller (Usa) CCL Matdiver + 15:09 | ||
+ | 63. Arnau Gilabert (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 15:37 | ||
+ | 64. Jose Maria Martin Muñoz (Esp) CCL Matdiver + 15:44 | ||
+ | 65. Franklin Chacon (Ven) CCL Matdiver + 15:46 | ||
+ | 66. Mathias Bregnhøj (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 15:50 | ||
+ | 67. Francisco Campos (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 16:22 | ||
+ | 68. Cade Bickmore (Usa) Project Echelon Racing + 16:56 | ||
+ | 69. Venceslau Fernandes (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:01 | ||
+ | 70. Miguel Salgueiro (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:09 | ||
+ | 71. Sánchez (Esp) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 19:41 | ||
+ | 72. Max Märkl (Usa) Team Storck-Metropol Cycling + 20:55 | ||
+ | 73. Gonzalo Ariño Bolinches (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 21:14 | ||
+ | 74. Gaspar Gonçalves (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 22:01 | ||
+ | 75. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 22:13 | ||
+ | 76. João Macedo (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:13 | ||
+ | 77. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:32 | ||
+ | 78. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:38 | ||
+ | 79. Raul Rota (Esp) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:38 | ||
+ | 80. Miquel Vall Alemany (Esp) CCL Matdiver + 23:12 | ||
+ | 81. Joan Martí Bennassar (Esp) CCL Matdiver + 23:18 | ||
+ | 82. Andrey André (Bra) Kelly-Simoldes-UDO + 23:32 | ||
+ | 83. Tomas Barta (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 23:34 | ||
+ | 84. João Nuno Oliveira (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 23:38 | ||
+ | 85. Dominik Merseburg (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 23:40 | ||
+ | 86. César Martingil (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 24:05 | ||
+ | 87. Sergio Ginés Quilez (Esp) Portos Windmob + 24:32 | ||
+ | 88. Daniel Dias (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:14 | ||
+ | 89. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 25:15 | ||
+ | 90. Juan Nicolás Becerra (Col) Portos Windmob + 27:05 | ||
+ | 91. Jakub Musialik (Pol) Lubelskie Perla Polski + 27:06 | ||
+ | 92. André Ribeiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 27:09 | ||
+ | 93. Afonso Eulálio (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:51 | ||
+ | 94. Fábio Oliveira (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:53 | ||
+ | 95. Ethan Craine (Nzl) Project Echelon Racing + 28:07 | ||
+ | 96. Mikolaj Szulik (Pol) Lubelskie Perla Polski + 28:21 | ||
+ | 97. Christoph Janssen (Suí) Switzerland + 29:45 | ||
+ | 98. António Carvalho (Por) ABTF Betão - Feirense + 30:25 | ||
+ | 99. Gonçalo Carvalho (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 31:39 | ||
+ | 100. Mark Kryuchov (Rus) Obidos Cycling Team + 32:15 | ||
+ | 101. Colby Lange (Usa) Project Echelon Racing + 32:58 | ||
+ | 102. José Dias (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 33:40 | ||
+ | 103. Juan David Cardenas (Col) Portos Windmob + 34:46 | ||
+ | 104. Zach Gregg (Usa) Project Echelon Racing + 44:39 | ||
+ | 105. Francisco Pereira (Por) ABTF Betão - Feirense + 45:53 | ||
</pre> | </pre> | ||
---- | ---- | ||
Line 10: | Line 114: | ||
<pre> | <pre> | ||
1ª etapa: Castro Verde › Beja, 167.8 km | 1ª etapa: Castro Verde › Beja, 167.8 km | ||
− | 1. | + | 1. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA 3:56:27 |
+ | 2. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 02 | ||
+ | 3. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 02 | ||
+ | 4. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 02 | ||
+ | 5. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 02 | ||
+ | 6. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 02 | ||
+ | 7. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 02 | ||
+ | 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 02 | ||
+ | 9. Hugo Scala Jr. (Usa) Project Echelon Racing + 02 | ||
+ | 10. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02 | ||
2ª etapa: Vidigueira › Grândola, 180.9 km | 2ª etapa: Vidigueira › Grândola, 180.9 km | ||
− | 1. | + | 1. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 4:19:08 |
+ | 2. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 00 | ||
+ | 3. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 00 | ||
+ | 4. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 00 | ||
+ | 5. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 | ||
+ | 6. Francisco Campos (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 00 | ||
+ | 7. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 00 | ||
+ | 8. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 00 | ||
+ | 9. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 00 | ||
+ | 10. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 00 | ||
3ª etapa: Mourão › Reguengos de Monsaraz, 168.4 km | 3ª etapa: Mourão › Reguengos de Monsaraz, 168.4 km | ||
− | 1. | + | 1. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA 4:09:16 |
+ | 2. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 00 | ||
+ | 3. Cade Bickmore (Usa) Project Echelon Racing + 00 | ||
+ | 4. Tomas Barta (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 00 | ||
+ | 5. Nicolas Tivani (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00 | ||
+ | 6. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 00 | ||
+ | 7. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 00 | ||
+ | 8. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 00 | ||
+ | 9. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 | ||
+ | 10. Hugo Scala Jr. (Usa) Project Echelon Racing + 00 | ||
4ª etapa: Monforte › Castelo de Vide, 147.7 kn | 4ª etapa: Monforte › Castelo de Vide, 147.7 kn | ||
− | 1. | + | 1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 3:42:46 |
+ | 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 | ||
+ | 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 00 | ||
+ | 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 03 | ||
+ | 5. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 05 | ||
+ | 6. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 18 | ||
+ | 7. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 19 | ||
+ | 8. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 | ||
+ | 9. Fábio Costa (Por) ABTF Betão - Feirense + 19 | ||
+ | 10. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 19 | ||
5ª etapa: Nisa › Évora, 187.9 km | 5ª etapa: Nisa › Évora, 187.9 km | ||
− | 1. | + | 1. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA 4:15:27 |
+ | 2. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 01 | ||
+ | 3. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01 | ||
+ | 4. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 01 | ||
+ | 5. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 01 | ||
+ | 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 04 | ||
+ | 7. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 04 | ||
+ | 8. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 04 | ||
+ | 9. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 07 | ||
+ | 10. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 07 | ||
</pre> | </pre> | ||
---- | ---- | ||
Line 30: | Line 179: | ||
==== Pontos ==== | ==== Pontos ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA 78 Pts |
+ | 2. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing 56 | ||
+ | 3. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA 45 | ||
+ | 4. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 37 | ||
+ | 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA 35 | ||
+ | 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 33 | ||
+ | 7. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista 30 | ||
+ | 8. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 25 | ||
+ | 9. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 20 | ||
+ | 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 17 | ||
</pre> | </pre> | ||
==== Montanha ==== | ==== Montanha ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO 23 Pts |
+ | 2. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling 22 | ||
+ | 3. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland 10 | ||
+ | 4. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense 9 | ||
+ | 5. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car 8 | ||
+ | 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 7 | ||
+ | 7. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 7 | ||
+ | 8. Abner González (Prc) Efapel Cycling 5 | ||
+ | 9. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 5 | ||
+ | 10. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing 5 | ||
</pre> | </pre> | ||
==== Juventude ==== | ==== Juventude ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 20:23:28 |
+ | 2. Robin Donze (Suí) Switzerland + 05 | ||
+ | 3. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 16 | ||
+ | 4. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 32 | ||
+ | 5. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 01:52 | ||
+ | 6. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:00 | ||
+ | 7. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:24 | ||
+ | 8. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:25 | ||
+ | 9. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:03 | ||
+ | 10. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 05:35 | ||
</pre> | </pre> | ||
==== Equipas ==== | ==== Equipas ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Efapel Cycling 61:10:09 |
+ | 2. Caja Rural-Seguros RGA + 03 | ||
+ | 3. AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 | ||
+ | 4. Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 21 | ||
+ | 5. Switzerland + 27 | ||
+ | 6. Illes Balears Arabay Cycling + 33 | ||
+ | 7. Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:36 | ||
+ | 8. Project Echelon Racing + 05:09 | ||
+ | 9. ABTF Betão - Feirense + 05:35 | ||
+ | 10. Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07:53 | ||
+ | 11. Team Storck-Metropol Cycling + 11:44 | ||
+ | 12. Kelly-Simoldes-UDO + 12:18 | ||
+ | 13. Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:29 | ||
+ | 14. Lubelskie Perla Polski + 18:34 | ||
+ | 15. CCL Matdiver + 28:28 | ||
+ | 16. Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 34:04 | ||
+ | 17. Portos Windmob + 1:24:42 | ||
</pre> | </pre> | ||
− | ---- | + | ---- |
---- | ---- | ||
*[[Volta ao Alentejo]] | *[[Volta ao Alentejo]] |
Latest revision as of 17:10, 24 July 2024
Contents |
[edit] Classificação Geral
1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 20:22:56 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 04 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 06 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 15 6. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 7. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 29 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 29 9. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 30 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 11. Pawel Szostka (Pol) Lubelskie Perla Polski + 32 12. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 32 13. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling + 34 14. Helder Gonçalves (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 34 15. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 34 16. Luís Fernandes (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 37 17. Robin Donze (Suí) Switzerland + 37 18. Alvaro Trueba (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 37 19. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 44 20. Jose Maria Soriano (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 48 21. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 48 22. Tiago Antunes (Por) Efapel Cycling + 56 23. Alexandre Balmer (Suí) Switzerland + 01:00 24. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 01:04 25. Nicolas Tivani (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:08 26. Artem Nych (Rus) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01:08 27. Rui Carvalho (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 01:27 28. Hugo Scala Jr (Usa) Project Echelon Racing + 01:43 29. Aleksandr Grigorev (Rus) Efapel Cycling + 01:44 30. Joseba López (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 02:00 31. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:13 32. David Dominguez (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:13 33. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 02:24 34. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:32 35. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:56 36. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:57 37. Andrew Vollmer (Usa) Illes Balears Arabay Cycling + 03:02 38. Pedro Silva (Por) ABTF Betão - Feirense + 03:09 39. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:35 40. Ivo Pinheiro (Por) ABTF Betão - Feirense + 05:35 41. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland + 05:59 42. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 06:07 43. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing + 06:22 44. Diogo Barbosa (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 06:32 45. Sergio Garcia (Esp) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 06:34 46. Edgar Curto Pellicer (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 08:10 47. Diogo Pinto (Por) Obidos Cycling Team + 08:16 48. Michal Schlegel (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 09:57 49. Francisco Morais (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 10:20 50. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:01 51. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 12:07 52. Oliver Rees (Gbr) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:08 53. Carlos Oyarzun (Chi) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 12:19 54. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 12:44 55. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling + 13:01 56. Patryk Gieracki (Pol) Lubelskie Perla Polski + 14:20 57. Jan Sommer (Suí) Switzerland + 14:27 58. Julius Johansen (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:30 59. André Carvalho (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 14:33 60. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 15:00 61. Campo Schmitz (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 15:02 62. Barry Miller (Usa) CCL Matdiver + 15:09 63. Arnau Gilabert (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 15:37 64. Jose Maria Martin Muñoz (Esp) CCL Matdiver + 15:44 65. Franklin Chacon (Ven) CCL Matdiver + 15:46 66. Mathias Bregnhøj (Din) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 15:50 67. Francisco Campos (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 16:22 68. Cade Bickmore (Usa) Project Echelon Racing + 16:56 69. Venceslau Fernandes (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:01 70. Miguel Salgueiro (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 17:09 71. Sánchez (Esp) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 19:41 72. Max Märkl (Usa) Team Storck-Metropol Cycling + 20:55 73. Gonzalo Ariño Bolinches (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 21:14 74. Gaspar Gonçalves (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 22:01 75. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 22:13 76. João Macedo (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:13 77. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:32 78. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 22:38 79. Raul Rota (Esp) Radio Popular-Paredes-Boavista + 22:38 80. Miquel Vall Alemany (Esp) CCL Matdiver + 23:12 81. Joan Martí Bennassar (Esp) CCL Matdiver + 23:18 82. Andrey André (Bra) Kelly-Simoldes-UDO + 23:32 83. Tomas Barta (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 23:34 84. João Nuno Oliveira (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 23:38 85. Dominik Merseburg (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 23:40 86. César Martingil (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 24:05 87. Sergio Ginés Quilez (Esp) Portos Windmob + 24:32 88. Daniel Dias (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 25:14 89. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 25:15 90. Juan Nicolás Becerra (Col) Portos Windmob + 27:05 91. Jakub Musialik (Pol) Lubelskie Perla Polski + 27:06 92. André Ribeiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 27:09 93. Afonso Eulálio (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:51 94. Fábio Oliveira (Por) ABTF Betão - Feirense + 27:53 95. Ethan Craine (Nzl) Project Echelon Racing + 28:07 96. Mikolaj Szulik (Pol) Lubelskie Perla Polski + 28:21 97. Christoph Janssen (Suí) Switzerland + 29:45 98. António Carvalho (Por) ABTF Betão - Feirense + 30:25 99. Gonçalo Carvalho (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 31:39 100. Mark Kryuchov (Rus) Obidos Cycling Team + 32:15 101. Colby Lange (Usa) Project Echelon Racing + 32:58 102. José Dias (Por) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 33:40 103. Juan David Cardenas (Col) Portos Windmob + 34:46 104. Zach Gregg (Usa) Project Echelon Racing + 44:39 105. Francisco Pereira (Por) ABTF Betão - Feirense + 45:53
[edit] Etapas
1ª etapa: Castro Verde › Beja, 167.8 km 1. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA 3:56:27 2. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 02 3. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 02 4. Fábio Costa (Por) ABTF Betão-Feirense + 02 5. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 02 6. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 02 7. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 02 8. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 02 9. Hugo Scala Jr. (Usa) Project Echelon Racing + 02 10. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 02 2ª etapa: Vidigueira › Grândola, 180.9 km 1. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 4:19:08 2. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 00 3. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 00 4. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 00 5. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 6. Francisco Campos (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 00 7. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 00 8. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 00 9. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 00 10. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 00 3ª etapa: Mourão › Reguengos de Monsaraz, 168.4 km 1. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA 4:09:16 2. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA + 00 3. Cade Bickmore (Usa) Project Echelon Racing + 00 4. Tomas Barta (Cze) Caja Rural-Seguros RGA + 00 5. Nicolas Tivani (Arg) Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00 6. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 00 7. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 00 8. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 00 9. João Martins (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 10. Hugo Scala Jr. (Usa) Project Echelon Racing + 00 4ª etapa: Monforte › Castelo de Vide, 147.7 kn 1. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 3:42:46 2. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 00 3. Abner González (Prc) Efapel Cycling + 00 4. Afonso Silva (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 03 5. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 05 6. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 18 7. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA + 19 8. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 19 9. Fábio Costa (Por) ABTF Betão - Feirense + 19 10. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 19 5ª etapa: Nisa › Évora, 187.9 km 1. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA 4:15:27 2. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing + 01 3. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 01 4. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling + 01 5. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista + 01 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA + 04 7. Luís Gomes (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 04 8. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 04 9. Diogo Narciso (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 07 10. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team + 07
[edit] Outras Classificações
[edit] Pontos
1. Iúri Leitão (Por) Caja Rural-Seguros RGA 78 Pts 2. Scott McGill (Usa) Project Echelon Racing 56 3. Daniel Babor (Cze) Caja Rural-Seguros RGA 45 4. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 37 5. Thomas Silva (Uru) Caja Rural-Seguros RGA 35 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 33 7. Francisco Peñuela (Ven) Radio Popular-Paredes-Boavista 30 8. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 25 9. Rafael Reis (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 20 10. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 17
[edit] Montanha
1. Francisco Guerreiro (Por) Kelly-Simoldes-UDO 23 Pts 2. Joaquim Silva (Por) Efapel Cycling 22 3. Mathias Flückiger (Suí) Switzerland 10 4. Delio Fernandez (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense 9 5. Emanuel Duarte (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car 8 6. Eduard Prades (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 7 7. Luís Mendonça (Por) Sabgal-Anicolor Cycling Team 7 8. Abner González (Prc) Efapel Cycling 5 9. Julen Amezqueta (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 5 10. Laurent Gervais (Can) Project Echelon Racing 5
[edit] Juventude
1. Sergi Darder (Esp) Illes Balears Arabay Cycling 20:23:28 2. Robin Donze (Suí) Switzerland + 05 3. Viacheslav Ivanov (Rus) Efapel Cycling + 16 4. Alexandre Montez (Por) Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 32 5. Mateo Kalejmann (Arg) CCL Matdiver + 01:52 6. Dario Lillo (Suí) Switzerland + 02:00 7. Luca Jenni (Suí) Switzerland + 02:24 8. Roman Duckert (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 02:25 9. Ole Theiler (Ale) Team Storck-Metropol Cycling + 04:03 10. Noe Ury (Lux) Team Storck-Metropol Cycling + 05:35
[edit] Equipas
1. Efapel Cycling 61:10:09 2. Caja Rural-Seguros RGA + 03 3. AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 13 4. Credibom-LA Alumínios-Marcos Car + 21 5. Switzerland + 27 6. Illes Balears Arabay Cycling + 33 7. Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:36 8. Project Echelon Racing + 05:09 9. ABTF Betão - Feirense + 05:35 10. Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07:53 11. Team Storck-Metropol Cycling + 11:44 12. Kelly-Simoldes-UDO + 12:18 13. Sabgal-Anicolor Cycling Team + 12:29 14. Lubelskie Perla Polski + 18:34 15. CCL Matdiver + 28:28 16. Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 34:04 17. Portos Windmob + 1:24:42