Troféu Ribeiro da Silva 2023
From CycloLusitano
(Difference between revisions)
(→Classificação Geral) |
(→Classificação Geral) |
||
(6 intermediate revisions by one user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
− | [[File:César Fonte TRS 2023.png| | + | [[File:César Fonte TRS 2023.png|320px|left]][[File:Troféu Ribeiro da Silva 2023.png|thumbnail|280px|right]] |
<br> | <br> | ||
== Classificação Geral == | == Classificação Geral == | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 7:05:23 |
− | 2 | + | 2. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 0:03 |
− | 3 | + | 3. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:04 |
− | 4 | + | 4. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:06 |
− | 5 | + | 5. João Matias (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 0:10 |
− | 6 | + | 6. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 0:15 |
− | 7 | + | 7. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 0:25 |
− | 8 | + | 8. Tiago Leal (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 0:29 |
− | 9 | + | 9. Pedro Silva (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:33 |
− | 10 | + | 10. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 0:42 |
− | 11 | + | 11. Daniel Dias (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 1:05 |
− | 12 | + | 12. Rui Carvalho (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 1:13 |
− | 13 | + | 13. David Livramento (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 1:16 |
− | 14 | + | 14. Rafael Silva (Por) Efapel Cycling + 1:25 |
− | 15 | + | 15. Adrián Bustamante (Col) Kelly-Simoldes-UDO + 1:27 |
− | 16 | + | 16. André Ramalho (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 1:29 |
− | 17 | + | 17. Miguel Salgueiro (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 1:29 |
− | 18 | + | 18. Diogo Gonçalves (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 1:29 |
− | 19 | + | 19. Diogo Barbosa (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 1:29 |
− | 20 | + | 20. Fábio Oliveira (Por) ABTF Betão-Feirense + 1:29 |
− | 21 | + | 21. Sergio Chumil (Gua) Club Ciclista Padronés Cortizo + 1:33 |
− | 22 | + | 22. Gonçalo Amado (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 1:36 |
− | 23 | + | 23. Duarte Domingues (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 1:36 |
− | 24 | + | 24. Nuno Meireles (Por) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho + 1:36 |
− | 25 | + | 25. Jeison Rujano (Ven) Club Ciclista Padronés Cortizo + 1:36 |
− | 26 | + | 26. Rúben Simão (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 1:36 |
− | 27 | + | 27. Tiago Ferreira (Por) Portos Windmob + 1:50 |
− | 28 | + | 28. Tiago Antunes (Por) Efapel Cycling + 1:59 |
− | 29 | + | 29. João Macedo (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 1:59 |
− | 30 | + | 30. Tomás Bauwens (Por) Óbidos Cycling Team + 2:32 |
− | 31 | + | 31. Marco Marques (Por) Óbidos Cycling Team + 3:19 |
− | 32 | + | 32. Samuel Blanco (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 4:18 |
− | 33 | + | 33. Hugo Nunes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 5:25 |
− | 34 | + | 34. Alexander Ball (Gbr) Maglia Tecnosylva-Bembibre + 6:16 |
− | 35 | + | 35. João Oliveira (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 6:54 |
− | 36 | + | 36. Sergio Garcia (Esp) Glassdrive-Q8-Anicolor + 7:13 |
− | 37 | + | 37. Nicolas Saenz (Col) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 8:14 |
− | 38 | + | 38. Cristobal Mena (Chi) Maglia Tecnosylva-Bembibre + 8:26 |
− | 39 | + | 39. François Vie (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 9:50 |
− | 40 | + | 40. Rui Ventura (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 9:58 |
− | 41 | + | 41. Gaspar Gonçalves (Por) Efapel Cycling + 10:36 |
− | 42 | + | 42. Barry Miller (Usa) ABTF Betão-Feirense + 10:38 |
− | 43 | + | 43. Alejandro Paz (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 10:39 |
− | 44 | + | 44. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling + 10:58 |
− | 45 | + | 45. Eduardo Perez-Landaluce (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 11:20 |
− | 46 | + | 46. Gabriel Casal (Por) Óbidos Cycling Team + 11:32 |
− | 47 | + | 47. André Ribeiro (Por) ACDC Trofa + 11:35 |
− | 48 | + | 48. José Dias (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 11:41 |
− | 49 | + | 49. Yesid Camilo Milas (Col) Portos Windmob + 12:25 |
− | 50 | + | 50. Diogo Pinto (Por) Porminho + 12:37 |
− | 51 | + | 51. Válter Pereira (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 15:23 |
− | 52 | + | 52. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 15:29 |
− | 53 | + | 53. Santiago Mesa (Col) ABTF Betão-Feirense + 15:29 |
− | 54 | + | 54. Sérgio Saleiro (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 16:29 |
− | 55 | + | 55. Nicolas Becerra (Col) ACDC Trofa + 17:52 |
− | 56 | + | 56. Miguel Marques (Por) CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes, Lda-Suplementos24.co + 17:52 |
− | 57 | + | 57. Rafael Barbas (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 18:44 |
− | 58 | + | 58. Pedro Crispim (Por) Porminho + 18:44 |
− | 59 | + | 59. Ivan Saborido (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 20:39 |
− | 60 | + | 60. Miquel Valls (Esp) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho + 23:21 |
− | 61 | + | 61. Noah Campos (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 23:23 |
− | 62 | + | 62. Afonso Lopes (Por) Porminho + 24:06 |
− | 63 | + | 63. Taj Mueller (Aus) Maglia Tecnosylva-Bembibre + 24:55 |
− | 64 | + | 64. Jonatan Montoya (Col) Portos Windmob + 30:49 |
− | 65 | + | 65. André Santos (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 30:49 |
− | 66 | + | 66. Tiano da Silva (Áfs) ABTF Betão-Feirense + 30:49 |
− | 67 | + | 67. Daniel Daniel (Por) Óbidos Cycling Team + 30:55 |
− | 68 | + | 68. Carlos alberto Alvarez (Col) Portos Windmob + 30:55 |
− | 69 | + | 69. Francisco Pereira (Por) ABTF Betão-Feirense + 30:55 |
− | 70 | + | 70. Alessio Gasparini (Ita) ACDC Trofa + 33:13 |
− | 71 | + | 71. Fedor Daiasov (Rus) CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes, Lda-Suplementos24.co + 33:30 |
− | 72 | + | 72. Euclides Chingui (Ang) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 34:16 |
− | + | 73. César Martingil (Por) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho + 36:01 | |
− | + | 74. Francisco Moreira (Por) ABTF Betão-Feirense + 36:27 | |
− | + | 75. João Oliveira (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 37:50 | |
− | + | 76. Diogo Oliveira (Por) ABTF Betão-Feirense + 46:41 | |
− | + | 77. Sérgio Magalhães (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 46:41 | |
− | + | ||
− | 74 | + | |
− | 75 | + | |
− | 76 | + | |
− | 77 | + | |
</pre> | </pre> | ||
Line 118: | Line 113: | ||
==== Pontos ==== | ==== Pontos ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras 40 Pts |
+ | 2. Pedro Silva (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 34 | ||
+ | 3. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 30 | ||
+ | 4. Tiago Leal (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 30 | ||
+ | 5. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 30 | ||
+ | 6. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 30 | ||
+ | 7. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 26 | ||
+ | 8. João Matias (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 23 | ||
+ | 9. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 22 | ||
+ | 10. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 20 | ||
</pre> | </pre> | ||
==== Montanha ==== | ==== Montanha ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. André Ramalho (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car 6 Pts |
+ | 2. Miquel Valls (Esp) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho 4 | ||
+ | 3. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras 4 | ||
+ | 4. Tiago Antunes (Por) Efapel Cycling 3 | ||
+ | 5. Alejandro Paz (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 3 | ||
+ | 6. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 2 | ||
+ | 7. Barry Miller (Usa) ABTF Betão-Feirense 2 | ||
</pre> | </pre> | ||
==== Juventude ==== | ==== Juventude ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 7:06:05 |
+ | 3. Daniel Dias (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car 7:06:28 | ||
+ | 4. Diogo Gonçalves (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol 7:06:52 | ||
+ | 5. Duarte Domingues (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 7:06:59 | ||
+ | 6. Jeison Rujano (Ven) Club Ciclista Padronés Cortizo 7:06:59 | ||
+ | 7. Tiago Ferreira (Por) Portos Windmob 7:07:13 | ||
+ | 8. João Macedo (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car 7:07:22 | ||
+ | 9. Tomás Bauwens (Por) Óbidos Cycling Team 7:07:55 | ||
+ | 10. Marco Marques (Por) Óbidos Cycling Team 7:08:42 | ||
</pre> | </pre> | ||
==== Metas Volantes ==== | ==== Metas Volantes ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras 8 Pts |
+ | 2. Nicolas Saenz (Col) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 4 | ||
+ | 3. João Matias (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 3 | ||
+ | 4. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 2 | ||
+ | 5. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 2 | ||
+ | 6. Miquel Valls (Esp) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho 2 | ||
+ | 7. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 1 | ||
+ | 8. Gaspar Gonçalves (Por) Efapel Cycling 1 | ||
+ | 9. Alejandro Paz (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 1 | ||
+ | 10. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling 1 | ||
</pre> | </pre> | ||
==== Equipas ==== | ==== Equipas ==== | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. | + | 1. Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 21:16:30 |
+ | 2. Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:33 | ||
+ | 3. Club Ciclista Padronés Cortizo + 2:44 | ||
+ | 4. AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 3:28 | ||
+ | 5. Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 3:58 | ||
+ | 6. Radio Popular-Paredes-Boavista + 5:45 | ||
+ | 7. Efapel Cycling + 13:27 | ||
+ | 8. Óbidos Cycling Team + 17:02 | ||
+ | 9. Fonte Nova-Felgueiras + 18:34 | ||
+ | 10. ABTF Betão-Feirense + 27:09 | ||
+ | 11. Maglia Tecnosylva-Bembibre + 32:21 | ||
+ | 12. Porminho + 43:22 | ||
+ | 13. Portos Windmob + 44:43 | ||
+ | 14. ACDC Trofa + 55:24 | ||
+ | 15. Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho + 1:00:39 | ||
+ | 16. Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 1:09:47 | ||
</pre> | </pre> | ||
---- | ---- | ||
---- | ---- | ||
*[[Troféu Ribeiro da Silva]] | *[[Troféu Ribeiro da Silva]] |
Latest revision as of 14:09, 11 July 2023
Contents |
[edit] Classificação Geral
1. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 7:05:23 2. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 0:03 3. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:04 4. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:06 5. João Matias (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 0:10 6. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 0:15 7. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 0:25 8. Tiago Leal (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 0:29 9. Pedro Silva (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:33 10. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 0:42 11. Daniel Dias (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 1:05 12. Rui Carvalho (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 1:13 13. David Livramento (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 1:16 14. Rafael Silva (Por) Efapel Cycling + 1:25 15. Adrián Bustamante (Col) Kelly-Simoldes-UDO + 1:27 16. André Ramalho (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 1:29 17. Miguel Salgueiro (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 1:29 18. Diogo Gonçalves (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 1:29 19. Diogo Barbosa (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 1:29 20. Fábio Oliveira (Por) ABTF Betão-Feirense + 1:29 21. Sergio Chumil (Gua) Club Ciclista Padronés Cortizo + 1:33 22. Gonçalo Amado (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 1:36 23. Duarte Domingues (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 1:36 24. Nuno Meireles (Por) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho + 1:36 25. Jeison Rujano (Ven) Club Ciclista Padronés Cortizo + 1:36 26. Rúben Simão (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 1:36 27. Tiago Ferreira (Por) Portos Windmob + 1:50 28. Tiago Antunes (Por) Efapel Cycling + 1:59 29. João Macedo (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 1:59 30. Tomás Bauwens (Por) Óbidos Cycling Team + 2:32 31. Marco Marques (Por) Óbidos Cycling Team + 3:19 32. Samuel Blanco (Esp) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 4:18 33. Hugo Nunes (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista + 5:25 34. Alexander Ball (Gbr) Maglia Tecnosylva-Bembibre + 6:16 35. João Oliveira (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 6:54 36. Sergio Garcia (Esp) Glassdrive-Q8-Anicolor + 7:13 37. Nicolas Saenz (Col) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 8:14 38. Cristobal Mena (Chi) Maglia Tecnosylva-Bembibre + 8:26 39. François Vie (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 9:50 40. Rui Ventura (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 9:58 41. Gaspar Gonçalves (Por) Efapel Cycling + 10:36 42. Barry Miller (Usa) ABTF Betão-Feirense + 10:38 43. Alejandro Paz (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 10:39 44. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling + 10:58 45. Eduardo Perez-Landaluce (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 11:20 46. Gabriel Casal (Por) Óbidos Cycling Team + 11:32 47. André Ribeiro (Por) ACDC Trofa + 11:35 48. José Dias (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 11:41 49. Yesid Camilo Milas (Col) Portos Windmob + 12:25 50. Diogo Pinto (Por) Porminho + 12:37 51. Válter Pereira (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 15:23 52. Rodrigo Caixas (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 15:29 53. Santiago Mesa (Col) ABTF Betão-Feirense + 15:29 54. Sérgio Saleiro (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 16:29 55. Nicolas Becerra (Col) ACDC Trofa + 17:52 56. Miguel Marques (Por) CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes, Lda-Suplementos24.co + 17:52 57. Rafael Barbas (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 18:44 58. Pedro Crispim (Por) Porminho + 18:44 59. Ivan Saborido (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 20:39 60. Miquel Valls (Esp) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho + 23:21 61. Noah Campos (Por) Kelly-Simoldes-UDO + 23:23 62. Afonso Lopes (Por) Porminho + 24:06 63. Taj Mueller (Aus) Maglia Tecnosylva-Bembibre + 24:55 64. Jonatan Montoya (Col) Portos Windmob + 30:49 65. André Santos (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 30:49 66. Tiano da Silva (Áfs) ABTF Betão-Feirense + 30:49 67. Daniel Daniel (Por) Óbidos Cycling Team + 30:55 68. Carlos alberto Alvarez (Col) Portos Windmob + 30:55 69. Francisco Pereira (Por) ABTF Betão-Feirense + 30:55 70. Alessio Gasparini (Ita) ACDC Trofa + 33:13 71. Fedor Daiasov (Rus) CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes, Lda-Suplementos24.co + 33:30 72. Euclides Chingui (Ang) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 34:16 73. César Martingil (Por) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho + 36:01 74. Francisco Moreira (Por) ABTF Betão-Feirense + 36:27 75. João Oliveira (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 37:50 76. Diogo Oliveira (Por) ABTF Betão-Feirense + 46:41 77. Sérgio Magalhães (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 46:41
[edit] Etapas
Etapa 1: Paredes > Paredes, 134.9 km 1. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 3:10:31 2. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 00 3. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 01 4. João Matias (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 03 5. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 05 6. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 21 7. Rafael Silva (Por) Efapel Cycling + 1:15 8. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 1:15 9. Miguel Salgueiro (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense + 1:15 10. Pedro Silva (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 1:15 Etapa 2: Lordelo > Lordelo, 152 km 1. Tiago Leal (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 3:54:06 2. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras + 0:04 3. Pedro Silva (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:04 4. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 0:13 5. Gaspar Gonçalves (Por) Efapel Cycling + 0:21 6. Alejandro Paz (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo + 0:21 7. David Livramento (Por) AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 0:22 8. Barry Miller (Usa) ABTF Betão-Feirense + 0:22 9. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua + 0:30 10. Daniel Dias (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 0:36
[edit] Outras classificações
[edit] Pontos
1. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras 40 Pts 2. Pedro Silva (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 34 3. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 30 4. Tiago Leal (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 30 5. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 30 6. Fábio Costa (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 30 7. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 26 8. João Matias (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 23 9. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 22 10. Bruno Silva (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 20
[edit] Montanha
1. André Ramalho (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car 6 Pts 2. Miquel Valls (Esp) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho 4 3. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras 4 4. Tiago Antunes (Por) Efapel Cycling 3 5. Alejandro Paz (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 3 6. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 2 7. Barry Miller (Usa) ABTF Betão-Feirense 2
[edit] Juventude
1. Martin Rey (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 7:06:05 3. Daniel Dias (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car 7:06:28 4. Diogo Gonçalves (Por) Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol 7:06:52 5. Duarte Domingues (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 7:06:59 6. Jeison Rujano (Ven) Club Ciclista Padronés Cortizo 7:06:59 7. Tiago Ferreira (Por) Portos Windmob 7:07:13 8. João Macedo (Por) Credibom-LA Laumínios-Marcos Car 7:07:22 9. Tomás Bauwens (Por) Óbidos Cycling Team 7:07:55 10. Marco Marques (Por) Óbidos Cycling Team 7:08:42
[edit] Metas Volantes
1. Francisco Campos (Por) Fonte Nova-Felgueiras 8 Pts 2. Nicolas Saenz (Col) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 4 3. João Matias (Por) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 3 4. César Fonte (Por) Radio Popular-Paredes-Boavista 2 5. Leangel Linarez (Ven) Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 2 6. Miquel Valls (Esp) Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho 2 7. Luís Mendonça (Por) Glassdrive-Q8-Anicolor 1 8. Gaspar Gonçalves (Por) Efapel Cycling 1 9. Alejandro Paz (Esp) Club Ciclista Padronés Cortizo 1 10. Pedro Pinto (Por) Efapel Cycling 1
[edit] Equipas
1. Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua 21:16:30 2. Glassdrive-Q8-Anicolor + 0:33 3. Club Ciclista Padronés Cortizo + 2:44 4. AP Hotels & Resorts-Tavira SC Farense + 3:28 5. Credibom-LA Laumínios-Marcos Car + 3:58 6. Radio Popular-Paredes-Boavista + 5:45 7. Efapel Cycling + 13:27 8. Óbidos Cycling Team + 17:02 9. Fonte Nova-Felgueiras + 18:34 10. ABTF Betão-Feirense + 27:09 11. Maglia Tecnosylva-Bembibre + 32:21 12. Porminho + 43:22 13. Portos Windmob + 44:43 14. ACDC Trofa + 55:24 15. Aviludo-Louletanto-Loulé Concelho + 1:00:39 16. Santa Maria da Feira-Segmento d'Época-Reol + 1:09:47