GP Philips 1968
From CycloLusitano
(Difference between revisions)
(3 intermediate revisions by one user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
− | [[File:GP Philips.png|right]] | + | [[File:GP Philips.png|150px|right]] |
== Classificação Geral == | == Classificação Geral == | ||
<pre> | <pre> | ||
− | 1. Gabriel Azevedo (Por) F.C. Porto | + | 1. Gabriel Azevedo (Por) F.C. Porto-Texlene 14h 42m 56s |
− | 2. Manuel Castro (Por) Ambar | + | 2. Manuel Castro (Por) Ambar |
− | 3. Vitor Tenazinha (Por) Sporting-Gazcidla | + | 3. Vitor Tenazinha (Por) Sporting-Gazcidla |
− | 4. | + | 4. Augusto Cardoso (Por) Benfica |
− | 5. | + | 5. António Teixeira (Por) Ginásio de Tavira |
− | 6. Fernando Mendes (Por) Benfica | + | 6. Fernando Mendes (Por) Benfica |
+ | 7. António Graça (Por) Ginásio de Tavira | ||
+ | 8. Sérgio Páscoa (Por) Sporting-Gazcidla | ||
+ | 9. Joaquim Campos (Por) Ambar | ||
+ | 10. José Azevedo Silva (Por) F.C. Porto-Texlene | ||
+ | 11. João Roque (Por) Sporting-Gazcidla | ||
+ | 12. Joaquim Leão (Por) F.C. Porto-Texlene | ||
+ | 13. José Vieira (Por) Sporting-Gazcidla | ||
+ | 14. Valdemiro Cardoso (Por) Benfica | ||
+ | 15. António Acúrsio (Por) Benfica | ||
+ | 16. Marcolino Santos (Por) Ginásio de Tavira | ||
+ | 17. Manuel Correia (Por) Sporting-Gazcidla | ||
+ | 18. Francisco Valada (Por) Benfica | ||
+ | 19. Pedro Moreira (Por) Benfica | ||
+ | 20. Celestino Oliveira (Por) Sangalhos | ||
</pre> | </pre> | ||
Line 16: | Line 30: | ||
1. Manuel Correia (Por) Sporting-Gazcidla | 1. Manuel Correia (Por) Sporting-Gazcidla | ||
− | Etapa 2: | + | Etapa 2: Abrantes-Leiria |
− | 1. Vitor Tenazinha (Por) Sporting-Gazcidla | + | 1. Vitor Tenazinha (Por) Sporting-Gazcidla 4h 29m 11s |
+ | 2. Augusto Cardoso (Por) Benfica | ||
+ | 3. Joaquim Freitas (Por) F.C. Porto-Texlene | ||
Etapa 3: | Etapa 3: | ||
1. Fernando Mendes (Por) Benfica | 1. Fernando Mendes (Por) Benfica | ||
− | Etapa 4: | + | Etapa 4: São João da Madeira-Estádio das Antas |
1. Emiliano Dionísio (Por) Sporting-Gazcidla | 1. Emiliano Dionísio (Por) Sporting-Gazcidla | ||
+ | </pre> | ||
+ | ---- | ||
+ | |||
+ | == Equipas == | ||
+ | <pre> | ||
+ | 1. Sporting-Gazcidla 44h 09m 46s | ||
+ | 2. Benfica 44h 10m 04s | ||
+ | 3. Ginásio de Tavira 44h 10m 34s | ||
+ | 4. F.C. Porto-Texlene 44h 10m 56s | ||
+ | 5. Ambar 44h 12m 18s | ||
+ | 6. Licor Karpy 45h 18m 57s | ||
</pre> | </pre> | ||
---- | ---- | ||
---- | ---- | ||
*[[Grande Prémio Philips]] | *[[Grande Prémio Philips]] |
Latest revision as of 01:28, 1 July 2021
[edit] Classificação Geral
1. Gabriel Azevedo (Por) F.C. Porto-Texlene 14h 42m 56s 2. Manuel Castro (Por) Ambar 3. Vitor Tenazinha (Por) Sporting-Gazcidla 4. Augusto Cardoso (Por) Benfica 5. António Teixeira (Por) Ginásio de Tavira 6. Fernando Mendes (Por) Benfica 7. António Graça (Por) Ginásio de Tavira 8. Sérgio Páscoa (Por) Sporting-Gazcidla 9. Joaquim Campos (Por) Ambar 10. José Azevedo Silva (Por) F.C. Porto-Texlene 11. João Roque (Por) Sporting-Gazcidla 12. Joaquim Leão (Por) F.C. Porto-Texlene 13. José Vieira (Por) Sporting-Gazcidla 14. Valdemiro Cardoso (Por) Benfica 15. António Acúrsio (Por) Benfica 16. Marcolino Santos (Por) Ginásio de Tavira 17. Manuel Correia (Por) Sporting-Gazcidla 18. Francisco Valada (Por) Benfica 19. Pedro Moreira (Por) Benfica 20. Celestino Oliveira (Por) Sangalhos
[edit] Etapas
Etapa 1: 1. Manuel Correia (Por) Sporting-Gazcidla Etapa 2: Abrantes-Leiria 1. Vitor Tenazinha (Por) Sporting-Gazcidla 4h 29m 11s 2. Augusto Cardoso (Por) Benfica 3. Joaquim Freitas (Por) F.C. Porto-Texlene Etapa 3: 1. Fernando Mendes (Por) Benfica Etapa 4: São João da Madeira-Estádio das Antas 1. Emiliano Dionísio (Por) Sporting-Gazcidla
[edit] Equipas
1. Sporting-Gazcidla 44h 09m 46s 2. Benfica 44h 10m 04s 3. Ginásio de Tavira 44h 10m 34s 4. F.C. Porto-Texlene 44h 10m 56s 5. Ambar 44h 12m 18s 6. Licor Karpy 45h 18m 57s